اقتصاد گیگ چگونه موجب افزایش تنوع کار می‌شود؟

پلتفرم‌های آنلاین برای آزادکارها فرصت بی‌نظیری برای کار با میلیون‌ها نفری است که لزوما شبیه ما نیستند.

 اقتصاد گیگ چگونه موجب افزایش تنوع کار می‌شود؟

آسان است تحت‌تأثیر لفاظی‌های منفی درباره‌ی اقتصاد گیگ قرار بگیرید. اغلب، کارکنان تقاضامحور (On Demand) به‌وسیله‌ی رسانه‌ها صرفا به‌عنوان راهکار کاهش هزینه برای کسب‌وکارها انگاشته می‌شوند؛ به‌نحوی‌که صحبتی از تجربه و تخصص حرفه‌ای افراد پشت صحنه به‌میان نمی‌آید.

باوجوداین، به‌شکل دیگری می‌توان به قضیه نگاه کرد: پلتفرم‌های آنلاین فضای منحصربه‌فردی هستند که بهترین استعدادهای جهان می‌توانند هم برای تبادل ایده‌ها و به‌اشتراک‌گذاری بازخورد با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و هم به افراد و سازمان‌هایی متصل شوند که فعالانه به‌دنبال مهارت‌های خاص آن‌ها هستند. آن‌ها بدون توجه به مکان و جنسیت و سن یا پیش‌زمینه، زمین بازی واقعا همواری ایجاد می‌کنند.

وقتی موانع جغرافیایی و پیش‌زمینه‌ی اجتماعی را حذف می‌کنید (آنچه سیلیکون‌ولی دموکراتیزه شدن می‌نامد)، درنهایت فرصت‌های خلاق بی‌شمار خواهد بود. صنایع به‌طور خستگی‌ناپذیری درباره‌ی افزایش تنوع و گستردگی گفت‌وگو می‌کنند. تکامل تدریجی کار پلتفرم را به‌عنوان گامی برای عادلانه‌ترشدن کار باید جشن بگیریم و آن را فرصتی بی‌نظیر برای کار با میلیون‌ها نفری ببینیم که لزوما شبیه ما نیستند.

تنوع ایده‌ها موجب ارزش‌افزایی می‌شود

اگر عمیق‌تر به مزایای این نیروی کار جهانی نوظهور نگاه نکنیم، به اعتبار و تصور عمومی از افرادی لطمه زده‌ایم که در سراسر جهان از پلتفرم‌های آنلاین برای حرفه‌ی خود استفاده می‌کنند. کارکردن منعطف هرگز تا این‌ حد دردسترس‌ نبوده‌ و فرصت ارزشمندی برای افرادی مانند والدین خانه‌دار و بازنشستگان و افراد خلاقی است که دریافته‌اند بهترین بازدهی‌شان درحال‌حرکت بُروز می‌کند. ارزش‌ بیشتر قائل‌شدن برای انعطاف‌پذیری درمقایسه‌با مزایای سنّتی‌تر نباید به‌عنوان گزینه‌ی کمترمعتبر نادیده گرفته شود. به‌عنوان یک جامعه باید افراد را به کار به روشی تشویق کنیم که برای آن‌ها مناسب است.

علاوه‌براین، شواهد فراوانی وجود دارد که شبکه‌ی استعدادهای توزیع‌شده در سطح جهانی می‌تواند به‌طور درخورتوجهی خروجی سازمان‌ و مجموعه مهارت‌های موجود در آن را بهبود بخشد. تحقیقات McKinsey نشان می‌دهد کسب‌وکارهای متنوع از نظر نژادی، ۳۵درصد بهره‌ورتر و ۹درصد سودآورتر هستند. بااین‌حال همان‌طورکه هر صاحب کسب‌وکاری می‌داند، دستیابی به تنوع همیشه آسان نیست. اقتصاد پلتفرم راه‌حلی در شبکه‌ای جهانی از مهارت‌ها و دیدگاه‌های بین‌المللی ارائه می‌دهد.
دسترسی به بهترین افراد و پروژه‌ها

فریلنسرها از زمان شکل‌گیری‌شان، همانند خونی در رگ‌های صنایع خلاق بوده‌اند؛ به‌طوری‌که مفهوم بهره‌برداری از استعدادهای تقاضامحور در زمینه‌هایی مانند طراحی، موسیقی، فیلم یا نویسندگی پدیده‌ی جدیدی نیست. آنچه پلتفرم‌های آنلاین موفق به انجام آن شده‌اند، فراهم‌کردن و دراختیار قراردادن این مدل برای سایر حوزه‌ها و آسان‎ترکردن یافتن کار دلخواه فریلنسرها و دسترسی آسان‌‎تر کارفرماها به استعدادهای موجود است.

درحالی‌که اقتصاد پلتفرم، موج جهانی جدیدی از تنوع خلاقیت‌ها ایجاد کرده، هنوز راه زیادی مانده‌ تا افراد بیشتری به درک این ایده برسند که بهترین فرد برای کار همیشه در منطقه‌ی زمانی یا جغرافیایی آن‌ها وجود ندارد.

نکته‌ی مهمی که در بسیاری از دیدگاه‌ها درباره‌ی Gig Economy مغفول مانده، این است که شرکت‌ها تلاش چشمگیری برای جذب و پرورش و حفظ افراد ماهر انجام می‌دهند. گذشته از این‌ها، بهترین استعدادها همیشه گزینه‌هایی برای کار دارند و کارکردن در اقتصاد پلتفرم فقط یکی از آن‌ها است.
خطر نادیده‌گرفتن استعدادهای بین‌المللی

استعداد خلاق کالایی تقاضامحور است و واقعا در همه‌جا وجود دارد. هیچ کارگر ماهری نباید به‌واسطه‌ی مکانی که متولد شده یا زندگی می‌کند، از بازار کار محروم شود. پلتفرم‌ها و بسترهای نرم‌افزاری مرزهای موجود در صنایع مختلف را شکسته‌اند و درنهایت، آنجا را به مکانی به‌مراتب عادلانه‌تر برای کارکردن تبدیل کرده‌اند.

به‌عنوان جامعه‌ای جهانی، باید این اتفاق مهم را جشن بگیریم: کسب‌وکارها تا قبل‌ازاین هرگز به چنین عمق و گستره‌ای از استعدادهای خلاق دسترسی نداشته‌اند. نادیده‌گرفتن مزایای این تنوع صرفا به‌دلیل گیرکردن در روایت‌ها و مفروض‌های کلیشه‌ای و اتلاف ظرفیت‌های آن برای جامعه‌ای است که به متنوع‌سازی خلاقیت‌ها نیاز مبرم دارد.

 

منبع  :زومیت