فینالیست شدن با ضربات پنالتی؛ کم‌سابقه!

فینالیست شدن با ضربات پنالتی؛ کم‌سابقه!

چلسی سومین تیم تاریخ لیگ اروپاست که با پیروزی در ضربات پنالتی به فینال راه می‌یابد.
به گزارش وبسایت نود، در یکی از مسابقات دور برگشت نیمه نهایی لیگ اروپا، شب گذشته چلسی در استمفوردبریج در حالی میزبان آینتراخت فرانکفورت بود که در بازی رفت در کومرزبانک آرنا به تساوی 1-1 دست یافته بود.

این نتیجه در بازی برگشت تکرار شد تا تکلیف دومین فینالیست فصل 19-2018 (پس از آرسنال) در ضربات پنالتی روشن شود. چلسی در دومین ضربه پنالتی با ضربه ضعیف سزار آزپیلیکوئتا از حریف آلمانی عقب افتاد اما درخشش کپا آریتزابالاگا و مهار دو پنالتی مارتین هینترگر و گونزالو پاسینسا توسط او، چلسی را برای اولین بار بعد از 5 سال به فینال این رقابت ها رساند.

اما تعیین سرنوشت بازی ها در ضربات پنالتی، اتفاقی است که باید آن را در رقابت های اروپایی (لیگ قهرمانان و جام باشگاه های اروپا) کم کم به دست فراموشی بسپاریم. در سرتاسر فصل 19-2018 لیگ اروپا، تا پیش از مسابقه پنجشنبه شب هیچ دیداری به پنالتی کشیده نشده بود و آمار نتیجه های تعیین شده در فصل 18-2017، صفر بود. در حقیقت برای یافتن آخرین دیداری که در لیگ اروپا به ضربات پنالتی رفته، باید به یک چهارم نهایی فصل 17-2016 بازگشت؛ مسابقه ای که بعد از تساوی 3-3 لیون و بشیکتاش به ضربات پنالتی رفت و تیم فرانسوی با پیروزی 6-7 در ضربات پنالتی، به نیمه نهایی رسید.

آمار در لیگ قهرمانان اروپا حتی از لیگ اروپا هم جالب تر است. اگر در لیگ اروپای این فصل تکلیف یک بازی در ضربات پنالتی مشخص شد، لیگ قهرمانان همین یک بازی را هم نداشت تا فینال سن‌سیروی 2016 میان رئال مادرید و اتلتیکومادرید، همچنان آخرین دیدار لیگ قهرمانانی باشد که برنده آن در ضربات پنالتی تعیین شده است.

چلسی همچنین به سومین تیم تاریخ لیگ اروپا/جام یوفا تبدیل شد که موفق شده با پیروزی در ضربات پنالتی مرحله نیمه نهایی را پشت سر گذاشته و فینالیست شود. در فصل 93-1992 دورتموند بعد از پیروزی 2-0 مقابل اوسر در بازی رفت نیمه نهایی، در بازی برگشت با همین نتیجه شکست خورد و سرانجام با پیروزی 5-6 در ضربات پنالتی به فینال راه یافت و رقیب یوونتوس شد.

دومین و آخرین تیمی که پیش از چلسی توانسته بود به این شکل راهی فینال شود، رنجرز اسکاتلند نام داشت. تیم تحت هدایت والتر اسمیت در دو مسابقه نیمه نهایی فصل 08-2007 مقابل فیورنتینا به تساوی بدون گل رسید و با پیروزی 4-2 در ضربات پنالتی به فینال منچستر و مصاف با زنیت رسیدند. فینالی که با برتری 2-0 تیم روسی همراه بود.

چلسی بعد از دورتموند و رنجرز با پیروزی در پنالتی به فینال رسیده اما امیدوار است سرنوشتی متفاوت از این دو تیم در فینال باکو داشته باشد.

منبع : نود تی وی